Zasada działania i korzyści płynące z zastosowania pompy ciepła

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie do ogrzewania budynków i ogrzewania wody użytkowej wykorzystujące odnawialną energię zmagazynowaną w ziemi, wodzie lub w powietrzu.

Zasada działania pompy ciepła podobna jest do pracy lodówki. Proces obiegu termodynamicznego, zachodzącego w pompie ciepła, najłatwiej opisać używając czterech słów: parowanie, sprężanie, skraplanie, rozprężanie. W wymienniku ciepła płynny czynnik roboczy (specjalny płyn wrzący już w temperaturach poniżej -10°C ) pobiera energię z wody, ziemi lub powietrza i paruje ze zwiększoną temperaturą. W sprężarce czynnik roboczy (jeszcze chłodny) zostaje sprężony i w ten sposób podgrzany. Opuszcza sprężarkę jako gorący gaz. Gaz przechodzi do skraplacza, gdzie oddaje energię do systemu grzewczego, jest skraplany i opuszcza skraplacz jako ciepły czynnik roboczy. To powoduje podgrzanie wody do ogrzewania oraz wody użytkowej. Ciepły, płynny czynnik roboczy przechodzi do zaworu rozprężnego, gdzie ciśnienie gwałtownie spada. Temperatura czynnika roboczego spada bez oddawania energii. Zimny, płynny czynnik roboczy zostaje doprowadzony do parownika. Cykl zaczyna się od początku.

Korzyści płynących z zastosowania pompy ciepła jest mnóstwo. Do najważniejszych zaliczyć można czynniki ekologiczne i ekonomiczne.
Pompa ciepła jest urządzeniem przyjaznym dla środowiska. Nie emituje żadnych szkodliwych substancji i zanieczyszczeń do atmosfery, czego nie można powiedzieć o innych urządzeniach grzewczych, takich jak np. piece olejowe, elektryczne i gazowe.

W porównaniu z tymi urządzeniami, których wydajność uzależniona jest od stale drożejących źródeł energii, pompy ciepła są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o względy ekonomiczne. Ponieważ pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną, przy niewielkim jedynie wykorzystaniu prądu elektrycznego, pozwala na duże oszczędności finansowe. Pompa ciepła eliminuje wydatki na różnego rodzaju opał węgiel, drewno, olej czy gaz. Jest więc najtańszym w eksploatacji sposobem ogrzewania domu. Przykładowo, dla domu o powierzchni 150-200 m2 roczny koszt ogrzewania i produkcji ciepłej wody poprzez zastosowanie pompy ciepła wynosi ok. 1500 - 2000 zł. Jedno urządzenie służy zarówno do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody, jak i do schładzania powietrza w upalne dni (klimatyzacja). Podsumowując te dane, możemy być pewni, że inwestycja w instalację pompy ciepła zwróci się w ciągu kilku lat.

Pompa ciepła jest wygodna w eksploatacji i łatwa w obsłudze, posiada w pełni zautomatyzowane sterowanie. Nie wymaga instalowania komina, ani dodatkowego systemu wentylacji. Urządzenie pracuje cicho i może być instalowane w pomieszczeniach użytkowych.